Tournament Results

2018-19 Season
 
Dec. 1 - Dekalb Beginners Tournament - Dekalb "Hinkley" Middle School


Colton Tracy           Round 1 - Win PIN        Round 2 - Win 12-6     Round 3 - loss 6-12                  2nd Place
Rogan O'Neil          Round 1 - Win Pin         Round 2 - Win Pin       Round 3 - Win Forfeit               1st Place






Force Challenge XIII Results for Kaneland Knights WC

Bantam L 51-52

Ricardo Martinez's place is 4th and has scored 4.0 team points.

  • Semifinal - Matt Kendall (Force Elite) won by fall over Ricardo Martinez (Kaneland Knights WC) (Fall 3:00)
  • 3rd Place Match - Nico Rangel (Storm Youth WC) won by fall over Ricardo Martinez (Kaneland Knights WC) (Fall 2:00)

Intermediate E 58-61

Colton Tracy's place is unknown and has scored 0.0 team points.

  • Quarterfinal - Masiahon Dugar (Champaign WC) won by fall over Colton Tracy (Kaneland Knights WC) (Fall 0:45)
  • Cons. Semi - Rielen Hermsen (Toss Em Up W.A.-IL) won by fall over Colton Tracy (Kaneland Knights WC) (Fall 0:59)

Intermediate N 77-83

Kaden Ortiz's place is 3rd and has scored 13.0 team points.

  • Quarterfinal - Kaden Ortiz (Kaneland Knights WC) won by fall over Jameer Ervin (Springs Elite) (Fall 0:44)
  • Semifinal - Andrew Rogers (Greg Gomez Trained Wrestling) won by decision over Kaden Ortiz (Kaneland Knights WC) (Dec 11-8)
  • 3rd Place Match - Kaden Ortiz (Kaneland Knights WC) won by decision over Tony Lombardo (Morton Little Mustangs) (Dec 12-6)

Intermediate Q 100-111

Rogan O`Neil's place is 4th and has scored 4.0 team points.

  • Round 1 - Aiden Bishop (Bolingbrook Junior Raiders) won by tech fall over Rogan O`Neil (Kaneland Knights WC) (TF 20-4)
  • Round 2 - Derrick Pomatto (Team 1006 Wrestling) won by tech fall over Rogan O`Neil (Kaneland Knights WC) (TF 18-2)
  • Round 3 - James Johnson (Harvey Twisters) won by fall over Rogan O`Neil (Kaneland Knights WC) (Fall 0:50)

Senior A 74-81

Kamron Scholl's place is 1st and has scored 15.5 team points.

  • Round 1 - Kamron Scholl (Kaneland Knights WC) won by decision over Eshawn Tolbert (Springs Elite) (Dec 6-2)
  • Round 2 - Kamron Scholl (Kaneland Knights WC) won by tech fall over Blayne Bomba (Lil` Coalers WC) (TF 15-0)
  • Round 3 - Kamron Scholl (Kaneland Knights WC) won by decision over Casey Griffin (Tinley Park Bulldogs) (Dec 9-3)

Senior I 119-130

James Tull's place is unknown and has scored 0.0 team points.

  • Quarterfinal - Anthony Holloway (Team 312) won by decision over James Tull (Kaneland Knights WC) (Dec 6-0)
  • Cons. Semi - Tayshaun Coleman (Champaign WC) won by fall over James Tull (Kaneland Knights WC) (Fall 1:22)